Historia Hotelu Lenart

Hotel Lenart**** Kraków, Wieliczka, Małopolska – nowoczesny hotel z domową atmosferą

Hotel Lenart**** może pochwalić się niecodzienną historią. Spełniający różne zadania obiekt powstał na miejscu starej wielickiej cegielni. Cegielnia, która zaraz po Kopalni Soli była jednym z najważniejszych obiektów przemysłowych Wieliczki, działała w tym miejscu od 1902 r. niemal przez cały XX wiek. Jej założyciel Eliasz Hirsch Friedmann miał także młyn i tartak, które z cegielnią tworzyły Friedmannowskie Zakłady Przemysłowe. Po II wojnie światowej cegielnię przejęły Żupy Krakowskie i Cegielnia wciąż prężnie działała. Tak samo było w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, gdy firma stała się częścią Terenowych Zakładów Ceramiki Budowlanej. W zakładzie przez prawie cały wiek produkowano cegły, dachówki, rurki drenarskie.

 

Lokalizacja Hotelu Lenart**** jest jedną z najbardziej niezwykłych w Małopolsce, a najbardziej niepowtarzalnym elementem budowli jest 46-metrowy komin, wspomnienie po starej cegielni. Komin z czerwonej cegły stoi całe stulecie i jest wpisany do ewidencji zabytków. To właśnie od tego elementu wzięła nazwę hotelowa Restauracja Pod Kominem, równie niezwykła, bo właśnie przed jej drzwiami wciąż stoi ta historyczna budowla.

Integralnymi częściami hotelu są restauracja, kawiarnia i pub oraz liczne sale konferencyjne. Można tu więc nie tylko znaleźć wyjątkowy nocleg, ale smacznie zjeść, spotkać się z przyjaciółmi, urządzić bankiet, wesele, przyjęcie z okazji chrztu lub komunii, z powodzeniem zorganizować konferencję albo szkolenie.